Meniu

Pradėję masinį darbuotojų testavimą, gavo netikėtus rezultatus: „Laimei, taikėme maksimalius saugumo reikalavimus“

Kone metus koronaviruso keliami iššūkiai ne tik stabdo verslo veiklos procesus, bet ir kelia pavojų darbuotojų sveikatai. Pasak vadovų, norint minimizuoti rizikas, veiksmų su viruso prevencija tenka imtis savarankiškai, nelaukiant kol šalies vyriausybė paruoš planus ir įpareigos įmones tai daryti privalomai. Pasak bendrovės „Švyturys-Utenos alus“, pradėjusios masinį darbuotojų testavimą, dešimtūkstantines investicijas kompensuoja grįžtamasis ryšys – pirmieji rezultatai padėjo apsaugoti dalį dirbančiųjų. Ilgalaikėje perspektyvoje įmonė svarsto ir apie vakcinos įsigijimą, tačiau tam vien finansinių galimybių ir gerų norų šiuo metu nepakanka.

Darbuotojai testuotis nepabūgo: nuo šiol tai darys reguliariai

Kaip pasakoja tarptautinei „Carlsberg“ grupei priklausančios „Švyturys-Utenos alus“ žmogiškųjų išteklių valdymo verslo partnerė Lietuvoje Julija Gedrimė, sprendimas pradėti testuoti įmonės darbuotojus buvo priimtas savo inciatyva, siekiant apsaugoti darbuotojus, kurie yra atsakingi už gamybos procesus ir dirbti nuotoliniu būdu neturi galimybių.

„Esame socialiai atsakinga įmonė, rūpinamės savo komanda, todėl vertindami dabartines aplinkybes, matėme būtinybę užtikrinti maksimaliai saugias darbo sąlygas. Pirmuosius masinius testavimus pradėjome sausio pradžioje ir ištyrėme 186 darbuotojus Lietuvoje, 83 Latvijoje ir 125 Estijoje. Įtraukėme ir laikinuosius darbuotojus, kurie nėra tiesiogiai įdarbinti bendrovėje, tačiau dirba tokiomis pat sąlygomis ir mums rūpi taip pat kaip ir savi. Į tokį patikrinimą gana palankiai žiūrėjo ir patys darbuotojai, nė vienas testavimo neatsisakė, priešingai – reiškė dėkingumą. Vis dėlto, gavę rezultatus, nustebome“, – pasakoja J. Gedrimė.

Anot jos, pirmuoju testavimo etapu buvo siekta išsiaiškinti, kiek Utenoje veikiančioje darykloje darbuotojų jau yra persirgę virusu ir turi kraujyje susiformavusius antikūnus. Iš viso testai atlikti 186 darbuotojams. Rezultatai parodė, kad net 21 darbuotojas turi antikūnus, nors įmonė žinojo tik apie 4 patvirtinus viruso atvejus – likę 17 buvo besimptomiai.

„Logiškai mąstant, tie darbuotojai, patys neįtardami, buvo viruso nešiotojai, kėlę labai potencialią grėsmę užkrėsti aplinkinius. Laimei, jau nuo kovo taikėme maksimalius saugumo reikalavimus, turėjome griežtas prevencines viruso plitimo taisykles. Kalba eina ne tik apie veido kaukes ir atstumų laikymąsi. Nuolat dezinfekavome patalpas, suskirstėme darbo pamainas, apribojome valgyklos darbą bei daug kalbėjome apie pačių darbuotojų sąmoningumą“, – tikina „Švyturys-Utenos alus“ atstovė.

Antruoju etapu, pasak J. Gedrimės, 127 darbuotojams buvo atlikti greitieji antigenų testai, dar 36 – patys tiksliausi PGR testai.

„Deja, dviem mūsų darbuotojams testas parodė teigiamus rezultatus, nors simptomų jie nejautė. Teko nedelsiant imtis saugumo priemonių, kad užkirstume kelią viruso plitimui“, – teigė ji.

Laukia žalios šviesos dėl privataus vakcinavimo

Pasak „Švyturio-Utenos alaus“ ir „Carlsberg“ Baltijos šalyse vadovo Rolando Viršilo, įmonėje pradėta taikyti testavimo praktika pasiteisino, todėl ir toliau žada investuoti bei periodiškai tikrinti darbuotojus. Pirmoji tyrimų banga, jo teigimu, Lietuvoje kainavo apie 10 tūkst. eurų, dar antrą tiek Latvijoje ir Estijoje. Šiuos tyrimus panašia apimtimi įmonė planuoja kartoti kas dvi savaites bent tol, kol situacija šalyje ženkliai nepagerės. Antrasis, pakartotinas testavimas vyksta šiomis dienomis.

„Matome, jog prevenciniai žingsniai buvo teisingi – išmokome maksimaliai apsisaugoti nuo viruso. Vis dėlto, visiškai užkirsti kelio negalime, nebent būtų suteikta galimybė verslui įsigyti vakcinas ir pradėti skiepyti darbuotojus. Esu tikras, jog iš to išloštų ne tik darbdaviai ir darbuotojai, toks sprendimas prisidėtų prie spartesnio visuomenės imuniteto įgavimo“, – svarsto R. Viršilas.

Jo įsitikinimu, vakcinavimas itin praverstų darbuotojams, patenkantiems į rizikos grupę dėl amžiaus, mat dalis darbuotojų įmonėje dirba ne pirmą dešimtį metų.

„Tik pasiskiepijus didžiajai daliai, galėsim ramiai grįžti į įprastą gyvenimą ir įprastą darbą nebijodami dėl nei vieno jų sveikatos ir gyvybės. Saugai ir sveikatai ir iki pandemijos skirdavome šimtus tūkstančių eurų per metus – svarstytume ir vakcinos įsigijimo klausimą, jei tik tam turėtume galimybę“, – teigia „Švyturio-Utenos alaus“ vadovas.